اصول نورپردازی حرفه ای در دکوراسیون داخلی

ارسال شده توسط: در: نورپردازی روی: دوشنبه, سپتامبر 25, 2017 نقد: 0 برتر: 86

اصول نورپردازی حرفه ای در دکوراسیون داخلی

نورپردازی می تواند یک اتاق را بی نظیر و حتی بلعکس آنرا نازیبا و نامناسب جلوه دهد. برای مثال نبودن روشنایی کافی در اتاق آنرا  کسل کننده، کوچک و ناخوشایند نشان خواهد داد. همچنین روشنایی زیاد هم ضررات مخصوص بخود را دارد برای مثال روشنایی زیاد می تواند رنگ زیبای دیوارهای اتاق را سبُک و احمقانه نشان بدهد و حسی ناراحت در دکوراسیون اتاق بوجود بیاورد. اما هر اتاقی نورپردازی مخصوص بخود را نیاز دارد.رنگ نوری که به خانه می تابد هم اهمیت زیادی دارد. نور زرد برای چشم مناسب تر از نور سفید  است اما به تنهایی باعث می شود رنگ های دیوارهای اتاق و لوازم کمی تیره تر از رنگ اصلی شان به نظر برسند. درواقع با نور زرد دیوارها کرم رنگ و تیره تر و فضای کوچک شما کوچک تر دیده می شود. نور سفید فضا را بازتر و بزرگ تر نشان می دهد ولی به تنهایی کمی یکنواخت و کسل کننده است. استاندارد روشنایی می گوید بهترین نور باید ترکیبی از نور مهتابی (سفید) و نور خورشیدی (زرد) باشد که کمترین آسیب را به چشم می رساند. 

نورپردازی حرفه ای

مهم ترین و اولین مفهوم در ایجاد یک نورپردازی مناسب برای معماری داخلی خانه استفاده از انواع و مدل های مختلف نورپردازی است. بهترین توصیه ما این است که 3 لایه مختلف از نور را به صورت پوششی در کنار هم ایجاد کنید – نورپردازی محیطی، نورپرازی مصنوعی و نورپردازی تزیینی. هدف شما هر چیزی که باشد،‌ وجود این سه لایه در کنار هم تمام اهداف و امیال شما را پوشش می دهد. بسیاری از مردم مرتکب اشتباه می شوند و فقط از یک نوع نورپردازی برای روشن سازی تمام نقاط خانه استفاده می کنند. در حالی که هر کدام از این نورپردازی ها برطرف کننده یک نوع نیاز است.

نور محیطی:

به عنوان نورپردازی اصلی یا عمومی نیز شناخته می شود، این نورپردازی نوعی روشن سازی کلی را برای اتاق فراهم می کند، طوری که نور به صورت یکنواخت و یک شکل در فضای اتاق پخش می شود، مستقل از هر منبع نوری که برای یک نقطه خاص از اتاق یا خاه مورد نیاز است. در بیشتر منازل، وقتی فرد وارد خانه می شود و کلید روشنایی را می زند، این نورپردازی محیطی است که فضای خانه را روشن می کند. نورپردازی عمومی دارای فرم های متنوعی است؛ آویز های سقف مانند لوستر، لامپ های داخل سقف که نور را مستقیما به سمت پایین تابش می دهند، چراغ ها و لوستر های دیواری که دیوار را با نور شستشو می دهند ، لوستر مدرن و لوستر کریستالی ولوستر شاخه بلوری سایر منابع نوری که نور را بر روی دیوار  و سقف منتشر می کنند.

نقد

نقد خود را بنویسید