تاریخچه لوستر وسبک لوستر در باستان

ارسال شده توسط: mahdieh farimani در: لوستر روی: دوشنبه, نوامبر 27, 2017 نقد: 0 برتر: 97

در این بخش از وبلاگ به مطالبی راجب تاریخچه لوستر وسبک ان در باستان مطرح شده می پردازیم .

تاریخچه لوستر

واژه ی لوستر در سال 1736 برای نخستین بار در زبان انگلیسی قرار گرفت.

اولبن لوسترها ازقلاب های چوبی که الماس های بلورین به انها اویز شده بود ساخته شده بودند.

این لوسترها بیشتر در خانه های افراد ثروتمند مورد استفاده قرار می گرفته است. لوسترهای زیبا در طول تاریخ یادآور درخشش و شان و مقام بوده و نماد ثروت و ذوق و روحیه افراد برای آذین بندی خانه ها بوده است. 

امروزه نیز دربسیاری ازمکان ها از لوستر های قرون وسطی استفاده میشود .انها داری وزن بسیار زیاد هستند که به سختی از سقف آویزان میشوند.

رفته رفته باپیشرفت فناوری قطعات زیبایی جهت ساخت لوستراستفاده میشد مانند شیشه ,طلا ,نقره , برنج ,کریستال بصورت امروزی که میبینیم.


دراین دوره نقوش نيوکلاسیک کار شده در شاخه و بدنه لوستر های فلزی و چوبی رواج یافت . نصب این لوستر های ساخته شده ازالیاژ مس ,برنز, طلا, همراه باشمع های فراوان در عمارت های تجار وبازرگانان به شدت افزایش یافت.
این لوستر ها دارای ترکیب خطوط تمیز ,ابعاد مناسب اجزا مختلف لوستر و موجودات اساطیری بوده است که در زیبایی شناسی یونان و روم باستان تاثیر بسزایی داشته است.

بخاطر سیر تحول در تولید شیشه باعث ارزان تر شدن قیمت لوسترهایی که از سربو کریستال ساخته شده که قدرت پخش نور ازخواصی است سرعت ان را فراگیر کرده است.این موجب تولید انبوه لوسترکریستالی شده است.

یکی از نمونه های لوسترهای باستانی ( لوستر شیخ اپرا ) است .

نمایشنامه شیخ اپرا در سال 1986 رد اندرولوید اجرا شد .صحنه این نمایش سقوط لوستر سنگین به زمین است . البته درباره سقوط مردم نظرات متفاوتی دارند .اما یک نظرمشترک وجود دارد که پلیدی و ظلم پشت این چلچراغ پنهان شده است.

لوستر تایتانیک :

در طراحی این لوستر ازنماد های مخصوص کشتی ودریا  که از قسمت بالا تا قسمت پایینی لوستر استفاده شده
و بافلزات طلایی ونقره جلا داده شده است.
درواقع این لوستر یادآور کشتی تایتانیک است.

لوستر کاخ ورسای (تالار آینه ها):

کاخ ورسای یادآور لوسترهای سلطنتی قبل از انقلاب فرانسه است. و نماد تاریخ در فرانسه است.
مکانی که شاه خورشید لویی هفتم دران حکومت میکرد. وی بسیار هزینه برای باسازی این کاخ صرف کرده ودستور نصب لوستر بزرگی در وسط سالنی که دارای اینه های کوچک و بزرگ است داد .

لوستر کاخ دولما باچه در استانبول

واقع در بشیکتاج ترکیه ,مرکز حکومت امپراطور اوتامون .این کاخ داری یک لوستر بزرگ کریستالی هست که دلیل معروفیت ان کیفیت بادوام ومواد کوچک بکاررفته در ان است  .750  لامپ در لوستر قرارمیگیرد و چهارونیم تن وزن دارد .این لوستر هدیه از ملکه ویکتوریا است.

نقد

نقد خود را بنویسید