راهنمای تمیز کردن لوستر

ارسال شده توسط: Reza Sedghi در: لوستر روی: پنجشنبه, اكتبر 12, 2017 نقد: 0 برتر: 258

تمیز کردن لوستر

یکی از مسائلی که مورد توجه همه ی خریداران لوستر قرار میگیرد طریقه پاکسازی لوستر ها می باشد.

همه ی لوستر ها قابلیت پاک شدن را دارند اما با درجه راحتی یا سختی متفاوت از هم.

در اینجا به نحوه ی تمیز کردن لوستر ها می پردازیم.

لوازم مورد نیاز برای پاکسازی لوستر

لوازمی که برای تمیز کردن یک لوستر به آن نیاز پیدا می کنید، نسبتا عمومی و پایه ای هستند. شما به یک نردبان یا صندلی پله دار، پتو، کهنه های نخی احتیاج پیدا می کنید.

پهن کردن یک پتو در زیر لوستر می تواند از شکستن یا ترک برداشتن کریستال ها در صورت افتادن آنها بر روی زمین پیشگیری کند، همچنین از آسیب صندلی یا میز یا سایر لوازم خانه شما جلوگیری خواهد شد.

به همراه داشتن دستکش های سفید نخی-پنبه ای و کهنه های نخی رنگ روشن نیز توصیه می شود، به خصوص در مورد تمیز کردن کریستال ها، چراکه این جزء از لوستر براحتی اثر انگشت را بر روی خود به جای می گذارد.

ایمنی را رعایت کنید – لوستر را خاموش کنید.

در اطراف یک آویز الکتریکی باید بیشترین حد ایمنی را رعایت کنیم، بنابراین با آرامش کار کرده و از موارد پایه ای پیروی کنید، یعنی از تمام احتیاط هایی که حس خطر را در شما بیدار می کند، پیروی کنید.

در آغاز، کلید مربوط به برق لوستر را بر روی دیوار به سمت خاموش بزنید. ایده هوشمندانه ای است اگر نوار چسب کوچکی را بر روی کلید بچسبانید که از روشن شدن تصادفی لوستر در حین کار شما جلوگیری شود. برای اینکه ایمنی را تا بیشترین حد ممکن رعایت کرده باشیم،‌ می توانید برق لوستر را از صفحه اصلی پخش برق قطع کنید. حتما یک منبع نور مناسب را در اطراف لوستر روشن بگذارید تا در حین تمیز کردن دچار مشکل نشوید!                                                                         

                

برای پاک کردن کریستال های لوستر از دستکش های نخی استفاده کنید (این کار می تواند از انگشتان شما نیز محافظت کند) و کثیفی ها را بدون کمک شیشه شور،‌ آب، سرکه،‌ یا الکل پاک کنید.

اگر شاهد لکه های دیرگذر بودید و تلاش های شما با دستکش فایده ای نداشت،‌ یک محلول تمیز کننده درست کنید؛ در یک بطری اسپری یک واحد الکل را به 4 واحد آب اضافه کنید. کمی از این محلول را بر دستکش خود بریزید و فقط قسمت های کریستالی را پاک کنید (این اطمینان را حاصل کنید که محلول بر قسمت های فلزی لوستر نمی ریزد). سپس، بلافاصله با استفاده از دستکش دیگر سطح کریسال ها را خشک کنید.
از ماندن محلول بر روی سطح کریستال ها جلوگیری کنید، زیرا آنها مانند آهنربا باعث جمع شدن کثیفی ها هستند. در بین این نوع تمیز کردن های کلی و عمیق، هر 2 تا 3 ماه لوستر را با یک برس پردار، یا برس پلاستیکی نرم غبار روبی کنید. برای لوستر های فلزی یا دارای استوانه، از یک کهنه تمیز و خشک استفاده کنید. یک جارو و آبپاش نیاز است تا براحتی کثیفی های و تارهای عنکبوت را از بین ببرید.


نکاتی در مورد نصب لوستر


اگر از یک متخصص فنی نصب لوازم خانگی درخواست کردید تا لوستر شما را نصب کند (چیزی که بسیار بر آن تاکید داریم)، قبل از رسیدن فرد متخصص با بازکردن و سوار کردن اجزای لوستر در هزینه ها صرفه جویی کنید. همین کار می تواند دستمزد شخص را تا 100 هزار تومان کاهش دهد!

شیشه دار در مقابل بدون شیشه

در مورد تمیز کردن لوستر همیشه دو ایده به ذهن می آید، “کریستال ها و شیشه ها سوار بر لوستر باشد” و “کریستال ها و شیشه ها سوار بر لوستر نباشد”.
جدا کردن کریستال ها و شیشه های لوستر از مراحل دشوارتر اما کاملتر تمیز کردن لوستر است، چراکه امکان دسترسی به تمامی شکاف ها و درزهای فریم لوستر به شما داده می شود. از طرفی اگر لوستر نیازی به تمیز کردن فریم نداشت، بنابراین، سوار بودن اجزا بر روی آویز کار را سریعتر خواهد کرد.


مواردی که باید به خاطر بسپارید


در هنگام آغاز نظافت باید مواردی را به ذهن بسپارید. فرقی نمی کند که روش کار شما چگونه است، شیشه ها را در می آورید یا در نمی آورید، هیچگاه لوستر کریستالی خود را به طرفین و در جهت های مختلف نچرخانید و آن را تکان تکان ندهید. در عوض، در حین تمیز کردن نردبان را در اطراف لوستر حرکت داد و لوستر را قسمت قسمت تمیز کنید. با چرخش لوستر احتمال از دست رفتن پشتیبانی و حمایت فیزیکی بالا می رود، که می تواند به افتادن کریستال ها یا حتی خود لوستر منجرد شود.

 

روش – سوار بودن کریستال ها و شیشه ها

برای تمیز کردن لوستری که قصد باز کردن اجزای آن را ندارید، یک محلول تمیز کننده درست کنید. در یک بطری اسپری 1 واحد الکل ایزوپروپیل یا سرکه سفی را به 4 واحد آب مقطر اضافه کنید، یعنی میشه نسبت 1 به 4 را رعایت کنید.
مقدار کمی از این محلول را بر روی دستکش نخی-پنبه ای یا کهنه های سفید نخی اسپرس کنید. سپس کریستال یا شیشه را با دستکش مرطوب شده خیس کرده، و بلافاصله با کهنه یا دستکش دیگر آن را خشک کنید. از باقی ماندن قطرات مایع بر اجزای لوستر جلوگیری کنید،‌چراکه ای ذره ها محل های خوبی برای جمع شدن مجدد گرد و غبار هستند. مواظب باشید این محلول بر قسمت های فلزی فریم نریزد. کار را با آرامش انجام دهید تا از آسیب به شیشه ها و لوتازم تزیینی لوستر پیشگیری کنید.
هیچ گاه، هیچ گاه از شوینده های آمونیاکی استفاده نکنید (شیشه شور،‌گازپاکن، لکه گیر، مایع ظرفشویی و دستشویی، پودر ها و …)، آمونیاک می توان به صورت تدریجی روکش طلایی یا نقره ای قلاب های فریم و نگهدارنده های کریستال را از بین ببرد و اجزای لوستر را آسیب پذیر و شکننده کند.


روش 2– جدا بودن کریستال ها و شیشه ها


وقتی شک دارید، جدا کردن کامل کریستال ها و شیشه ها، گزینه بهتری است. این روش دسترسی به فریم را بیشتر در اختیار شما قرار می دهد. می توانید از محلول گفته شده (الکل+آب) برای تمیز کردن کریستال ها استفاده کنید.

در مورد لوستر هایی که چرک و کثیفی زیادی دارند، می توانید شیشه های لوستر را در محلول آب-صابون ولرم شستشو دهید و آبکشی کنید. در این روش، سریعا شیشه ها را آب بکشید و با یک کهنه تمیز آن ها را خشک کنید. برای بیشتر کردن بازه نظافت،‌ هر 2 یا 3 ماه یکبار، لوستر خود را با یک برس پردار یا پشمی-پلاستیکی غبار روبی کنید.
از توصیه های گفته شده پیروی کنید تا لوستر شما در طی سالیان آینده درخشندگی و زیبایی خود را حفظ کند!

برای تمیز کردن قسمت های فلزی لوستر نیز در لوستر های ریختگی و برنزی با یک دستمال نم دار با آب میتوانید بدنه اصلی اینگونه لوستر هارا از گرد و غبار پاک کنید.

نقد

نقد خود را بنویسید